Jaki plecak na rolki? Wybierz z nami najlepsze akcesoria sportowe!
Rolkarze wiedzą lepiej niż ktokolwiek inny, że nie wszystkie miejsca nadają się do jazdy. Ruchliwa ulica czy zatłoczony chodnik odpadają! Skateparki i inne rolkowe miejscówki znajdują się z kolei w znacznej odległości od naszych domów. Docieramy do nich komunikacją miejską, samochodem albo pieszo. Pojawia się naturalnie problem z transportem rolek, które do najmniejszych nie należą. Jak przewozić rolki, żeby było wygodnie, praktycznie i…. modnie?
Torba czy plecak do przewożenia rolek?
Wybór między torbą a plecakiem będzie zależał od naszych indywidualnych potrzeb.
Jeśli poruszamy się najczęściej samochodem, w którym możemy zostawić buty czy ubranie w czasie, kiedy będziemy przykładowo szaleć na torze rolkarskim, torba może okazać się najlepszą opcją. Torby do transportu rolek mieszczą z reguły nie tylko same rolki, ale także kask, ochraniacze i inne akcesoria, których używamy. Służą ponadto nie tylko do transportu, ale też (a czasami głównie) do przechowywania sprzętu w czasie, kiedy go nie używamy.
Wybierając torbę, zwróćmy uwagę na wielkość komory głównej. Najlepiej dopasować wymiary do ilości sprzętu, który będziemy przewozić. Ważne, żeby torba miała otwory wentylacyjne. Dzięki temu nasz sprzęt bez problemu przeschnie po każdym użyciu, a w trakcie przechowywania będzie naturalnie wietrzony. Równie istotny jest porządny, regulowany pasek, który przyda się w sytuacji, kiedy będziemy zmuszeni nosić nasz sprzęt na ramieniu. Torby często mają również wzmacniane dno. Bywają również pokryte materiałem wodoszczelnym.
Jeśli do miejsc, gdzie możemy pojeździć na rolkach, docieramy komunikacją miejską lub pieszo, lepszym wyborem może okazać się plecak na rolki. Plecak przystosowany do transportu rolek jest dość duży, więc swobodnie zmieszczą się w nim nie tylko same rolki, ale też inne niezbędne rzeczy – kask, ochraniacze czy ubranie na zmianę. Co ważne, nie musimy zostawiać plecaka w samochodzie czy innym miejscu. W momencie, kiedy docieramy do naszej rolkowej miejscówki, zakładamy rolki na nogi, chowamy buty do plecaka i jedziemy! Od tej chwili buty, bidon i telefon są bezpiecznie schowane w plecaku, a my możemy swobodnie uprawiać sport.
Czym różni się plecak na rolki od plecaków, które masz w domu?
Początkowo możesz skorzystać nawet ze zwykłej torby na zakupy albo szkolnego plecaka, leżącego w szafie, jednak z czasem Twoje potrzeby będą większe. Im częściej będziesz wybierał się na rolki, im droższy sprzęt kupisz, im więcej akcesoriów zgromadzisz, tym ważniejsza będzie dla Ciebie kwestia ich wygodnego i bezpiecznego transportu.
Plecaki przeznaczone do transportu i przewożenia rolek różnią się od popularnych plecaków z kategorii sport. Przede wszystkim mają odpowiednią wielkość, żeby zmieścić w nich parę rolek i inne niezbędne rzeczy, a przy tym są możliwie jak najbardziej kompaktowe. Pojemność komory głównej to przeważnie ok. 15-20 litrów, choć na rynku są również dostępne modele o pojemności 30 litrów. Płaski kształt plecaków na rolki pozwala wygodnie włożyć do środka parę rolek metodą „na zakładkę”, czyli jedna noskiem w górę, druga – w dół.
Poza komorą główną plecaki te mają często dodatkową kieszeń (np. na pokrowiec przeciwdeszczowy) i dużo mniejszych kieszonek, w których bezpiecznie schowamy telefon, portfel czy inne drobiazgi. Pokrowiec przeciwdeszczowy to również ważny element, z którego pomocą zabezpieczymy nasz sprzęt, kiedy złapie nas ulewa. Dobrze, żeby był dołączony w zestawie.
Materiały, z których szyje się plecaki na rolki, muszą być wyjątkowo odporne na ścieranie. Plecak na rolki może niszczyć się zarówno od wewnątrz (za sprawą przewożonych czy przechowywanych w nim sprzętów), jak i od zewnątrz – w sytuacji, kiedy kładziemy plecak na ziemi albo, co niestety również się zdarza, przewrócimy się i przerysujemy plecakiem po nawierzchni toru czy asfalcie.
Plecaki na rolki mają jeszcze jeden istotny element, który odróżnia je od „zwykłych” plecaków. Mowa o specjalnym mocowaniu, które pozwala na przymocowanie rolek na zewnątrz plecaka, które ułatwia przewożenie rolek zwłaszcza po treningu. Najczęściej są to paski, dzięki którym przytroczymy sprzęt do plecaka na podobnej zasadzie jak śpiwór, ale zdarzają się też inne praktyczne rozwiązania, np. w formie półotwartej kieszeni.
Na co zwracać uwagę, kupując plecak na rolki?
Z pewnością ważne są elementy, o których już wspomnieliśmy – możliwość mocowania rolek na zewnątrz plecaka, duża komora główna, dodatkowe kieszenie czy wodoodporny pokrowiec. Chcielibyśmy jednak zwrócić Twoją uwagę na kilka również istotnych kwestii.
Kupując plecak na rolki, przyjrzyj się suwakowi. Powinien być porządny, żeby wytrzymać częste otwieranie i zamykanie plecaka. Najlepiej, gdyby komora główna była zapinana na podwójny zamek, co ułatwiłoby dostęp do niej.
Kolejnym ważnym elementem są szelki. Przede wszystkim powinny posiadać regulację długości. Poza tym ważne jest to, żeby nie upijały w trakcie noszenia. Pamiętajmy, że plecak, do którego włożymy rolki i resztę akcesoriów, nie będzie lekki!
Warto zwrócić uwagę na ścianki plecaka. Niektórzy producenci oferują plecaki ze ściankami wzmocnionymi specjalną pianką. Dzięki temu nasz sprzęt jest dodatkowo zabezpieczony zarówno na czas transportu, jak i przechowywania. Usztywnienie jest również wygodne dla pleców w momencie, kiedy jeździmy na rolkach z plecakiem.
Część plecaka, która ma styczność z plecami podczas jazdy, bywa również pokryta specjalną, oddychającą tkaniną. To bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu nie spocimy się zbyt szybko podczas jeżdżenia na rolkach.
Nie bez znaczenia jest wygląd. Zwykle staramy się dopasować nowe ubrania i akcesoria do tych, które już posiadamy. Możemy więc dobrać plecak kolorystycznie do rolek albo kupić coś uniwersalnego, co będzie pasowało do wszystkiego.
Ostatnia kwestia, na którą zwracamy uwagę, to kraj produkcji. Polecamy wybór produktów z krajów Unii Europejskiej nie tylko ze względów politycznych czy środowiskowych, ale przede wszystkim ze względu na nasze bezpieczeństwo. Sprzęt produkowany w UE podlega pewnym normom, których producent jest zobowiązany przestrzegać. Decydując się na europejskie produkty, możemy być spokojni na przykład o to, że materiał, z którego uszyto nasz plecak, nie zawiera szkodliwej chemii.
Sprawdź również nasze rady dotyczące wyboru najlepszej koszulki sportowej!
Gdzie najlepiej kupować plecaki i torby na rolki?
Duży wybór plecaków i toreb znajdziemy w internecie. Najpopularniejszym miejscem są serwisy aukcyjne typu Allegro, gdzie możemy szybko porównać oferty różnych sprzedawców. Warto zaglądać również na strony producentów, gdzie można trafić na korzystne oferty cenowe (np. zniżka za zapis na newsletter lub założenie konta w sklepie). W przypadku zakupów przez internet polecamy zwracać uwagę na opinie innych użytkowników. Można również szukać sklepów, które oferują darmowy zwrot.
W sklepach stacjonarnych cena plecaków i toreb jest zwykle nieco wyższa. Dużym plusem jest jednak to, że możemy wziąć produkt do ręki i ocenić jakość jego wykonania. Plecak czy torbę warto również przymierzyć. Pamiętajmy, że poza ceną czy wyglądem liczy się przede wszystkim wygoda użytkowania.
Jak przechowywać rolki i akcesoria rolkarskie w domu?
Rolki możemy przechowywać w domu w tej samej torbie czy plecaku, którego używamy do ich transportowania.
Zanim włożymy rolki do torby, powinniśmy je dokładnie umyć i wysuszyć. To dobry nawyk, który warto wyrabiać sobie już od początku przygody z rolkami.
Następnie układamy sprzęt w torbie. Jeśli nasz pokrowiec nie ma otworów wentylacyjnych, możemy zostawić suwak lekko uchylony, żeby zapewnić dostęp powietrza. Dzięki temu wyjęty po dłuższym czasie sprzęt nie będzie miał nieprzyjemnego zapachu. Chronimy też w ten sposób rolki przed rozwojem pleśni i grzybów.
Torbę z rolkami najlepiej przechowywać w suchym miejscu. Idealna będzie garderoba czy duża szafa wnękowa, ale może to być również garaż, sucha piwnica czy strych. Najważniejsze, żeby miejsce nie było zawilgocone.
Do czego jeszcze można wykorzystać torbę i plecak na rolki?
Plecaki i torby na rolki nadają się również do przechowywania i przenoszenia innych sprzętów. Z powodzeniem możemy w nich transportować wrotki, łyżwy czy cięższe buty do chodzenia po górach. Plecaki tego typu nadadzą się również na piesze wędrówki oraz do rekreacyjnej jazdy na rowerze. Inwestując w dobrej jakości plecak na rolki, zyskujemy więc wielozadaniowy sprzęt, który posłuży nam przez długie lata.