Odzież na rower – w co warto inwestować, zaczynając kolarską przygodę?
Nie ulega wątpliwości, że wsiadając na rower powinniśmy być odpowiednio ubrani. Jeansy, sweter ani kapelusz z szerokim rondem z pewnością się nie sprawdzą! Profesjonalna odzież na rower uszyta z wysokiej jakości materiałów poprawi nie tylko komfort jazdy, ale też nasze bezpieczeństwo i osiągi. Jak najlepiej skomponować strój kolarski, zaczynając swoją przygodę z rowerem? Które elementy są warte zakupu już na początku, a które możemy ewentualnie zastąpić odzieżą sportową, którą mamy w szafie? Sprawdzamy, na co zwrócić szczególną uwagę i jak wybrać wygodny strój na rower, który sprawdzi się w każdych warunkach.
Czy codzienne ubrania nadają się na rower?
Jeśli zaczynamy przygodę z jazdą na rowerze, możemy założyć codzienną koszulkę lub spodnie. Decydując się jednak na jazdę dłuższą lub nieco bardziej wymagającą niż spokojne pedałowanie po parkowych alejkach, szybko odkryjemy, że bawełniany t-shirt i jeansy niekoniecznie sprawdzają się w roli odzieży rowerowej. Mimo że jest powszechnie uważana za najlepszy materiał odzieżowy, bawełna chłonie wilgoć i bardzo powoli ją oddaje, co może skutkować wychłodzeniem organizmu. Jeansy czy inne codzienne spodnie mogą z kolei ograniczać ruchy i powodować dyskomfort podczas jazdy na rowerze. Zwiększają również opory powietrza, co negatywnie wpływa na osiągi.
Czym charakteryzuje się odzież rowerowa?
Profesjonalna odzież rowerowa wykonana jest zwykle z poliestru lub poliamidu. Specjalny krój sprawia, że ubrania przylegają do ciała, nie powodując jednocześnie dyskomfortu podczas ruchu. Dzięki kanalikowej strukturze odzież kolarska doskonale odprowadza pot. Oddychająca, chłonna i szybkoschnąca koszulka rowerowa potrafi w znacznym stopniu poprawić komfort jazdy! Do podstawowego zestawu warto dodać spodenki rowerowe i wygodne buty do jazdy na rowerze. Jak dopasować odzież rowerową do swoich potrzeb?
Koszulki rowerowe z poliamidu, poliestru lub elastanu
Koszulka rowerowa to jeden z pierwszych elementów profesjonalnego stroju rowerowego, w który zaopatrzają się zwykle początkujący kolarze. Kupując koszulkę z oddychającej tkaniny, możemy znacznie poprawić komfort jazdy stosunkowo niewielkim kosztem. Koszulka rowerowa to wydatek kilkudziesięciu złotych. Na co zwracać uwagę, kupując koszulkę na rower?
Dobra koszulka rowerowa powinna być przede wszystkim uszyta z odpowiedniej tkaniny. Jej podstawowym zadaniem jest właściwa wentylacja. Najlepsze odprowadzanie potu zapewniają poliester, poliamid lub elastan.
Równie ważna jest struktura materiału. Lekkie, siateczkowe tkaniny sprawdzą się zwłaszcza podczas letnich miesięcy, natomiast do jazdy jesienią i zimą warto wybrać takie, które nie tylko będą oddychające, ale również ochronią nas przed wiatrem. Droższe modele często łączą kilka różnych materiałów, wykorzystując ich właściwości w strategicznych miejscach: siateczkę tam, gdzie najczęściej się pocimy – pod pachami i na plecach, a grubszy, wiatroodporny materiał z przodu i na ramionach.
Koszulka rowerowa z wełny merino
Ciekawą propozycją, która trafi w gust zwłaszcza tych kolarzy, którzy z jakichś względów unikają sztucznych tkanin, jest koszulka z wełny merino. Odzież rowerowa z wełny merynosów zapewnia odpowiednią termoizolację. Utrzymuje ciepło, oddycha i szybko schnie. Często produkuje się z niej spodnie warstwy rowerowej garderoby: przylegające do ciała koszulki, kamizelki, skarpety czy czapki. Jeśli szukacie alternatywy dla poliestru, warto zwrócić uwagę właśnie na ubrania wełniane.
Koszulki funkcjonalne – co to takiego?
Koszulka funkcjonalna ma za zadanie stymulować mięśnie do lepszej wydajności. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą specjalnych włókien, które przenoszą wytwarzane podczas aktywności fizycznej ciepło ze skóry z powrotem do mięśni. Proces ten nazywamy głębokim ogrzewaniem. Tego typu stymulacja przepływu krwi zmniejsza zmęczenie mięśni, co wspomaga trening.
Sprawdź także, jak wybrać koszulkę termoaktywną.
Na co jeszcze zwracać uwagę, kupując koszulkę na rower?
Dla większości rowerzystów ważny jest krój. Odzież rowerowa damska będzie oczywiście inna niż męska odzież rowerowa, ale to nie jedyne różnice, które spotkamy, szukając odpowiedniego modelu koszulki dla siebie. W ofercie sklepów sportowych znajdziemy obecnie koszulki luźniejsze i bardziej dopasowane (tzw. fit). Poczatkujący mogą nie czuć się komfortowo w opinającej ciało koszulce, ale warto wiedzieć, że profesjonaliści nie bez powodu wybierają właśnie taki krój. Lepsze dopasowanie to mniejsze opory powietrza. Przy długich dystansach realnie przekłada się to na osiągi!
Długość również ma znaczenie! Większość koszulek rowerowych jest krótsza z przodu i dłuższa z tyłu. To rozwiązanie sprawia, że w trakcie jazdy w pochylonej do przodu pozycji nasze plecy są w całości zasłonięte.
Zwróćmy również uwagę na długość rękawów. W cieplejsze dni lepiej sprawdzą się koszulki z krótkim rękawem, a w chłodniejsze dni – z długim. W ramach oszczędności możemy kupić koszulkę z krótkimi rękawami (lub bez), a do tego ocieplacze na ręce.
Dodatkowe dopasowanie do pogody zapewniają zamki błyskawiczne, które możemy rozpinać, żeby zapewnić skórze lepszą wentylację. Koszulka rowerowa może mieć krótki zamek wszyty przy dekolcie albo zamek na całej długości.
Jeśli mamy taką potrzebę, możemy zdecydować się na koszulkę z kieszeniami wszytymi na dole pleców. To dobre rozwiązanie, jeśli nie chcemy jeździć z plecakiem czy sakwą rowerową, a potrzebujemy mieć ze sobą klucze albo niewielki portfel. Kieszenie są zwykle na tyle głębokie, że drobne przedmioty będą w nich w czasie jazdy bezpieczne.
Spodenki rowerowe – co znajdziemy w ofercie sklepów?
Podobnie jak w przypadku koszulek, możemy zdecydować się na spodenki idealnie dopasowane lub luźniejsze. Te drugie będą odpowiednie do jazdy rekreacyjnej w różnym terenie oraz dyscyplin zjazdowych. Szosowcy, dla których opory powietrza mają największe znaczenie, zdecydowanie wybiorą spodenki rowerowe, które będą się idealnie dopasowywać do sylwetki. Dzięki temu zmniejszą opory powietrza, gwarantując sobie tym samym lepsze osiągi.
Spodnie rowerowe z szelkami czy bez?
Kolejny wybór, przed którym staniemy, szukając spodenek na rower, to kwestia… szelek! Poczatkujący rowerzyści mogą być zaskoczeni, ale bardziej doświadczeni koledzy szybko wskażą zalety takiego rozwiązania. Spodenki rowerowe z szelkami będą się dobrze sprawdzały zwłaszcza podczas dłuższych treningów. Szelki sprawiają, że spodnie lepiej przylegają do ciała i nie przemieszczają się w trakcie jazdy, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko otarć i innych przykrych dolegliwości.
Spodenki rowerowe z wkładką
Ważnym elementem, dla którego często decydujemy się na zakup spodenek na rower, jest specjalna wkładka, którą wszywa się w kroku. Ten niepozorny element powoduje, że możemy zapomnieć, czym są bolesne otarcia powodowane przez siodełko. Wkładka wszyta w strategicznym miejscu tłumi uderzenia na wyboistej drodze, zapobiegając siniakom.
Warto pamiętać o tym, że wkładki dla mężczyzn są szyte nieco inaczej niż wkładki dla kobiet. Wynika to z oczywistych różnic w budowie anatomicznej.
Wybieramy spodnie rowerowe – na co jeszcze zwracać uwagę?
Szukając idealnych spodenek, powinniśmy z pewnością wziąć pod uwagę nasz styl jazdy. Mocno dopasowany krój z szelkami lub bez sprawdzi się zwłaszcza podczas jazdy szosowej i wyścigów rowerowych. Spodenki bez szelek i luźniejsze modele polecane są z kolei do jazdy enduro i rekreacyjnych wycieczek rowerowych.
Zawsze warto zwracać uwagę na to, żeby szwy były jak najmniej wyczuwalne. Czasami szwy bywają dodatkowo podklejane, żeby zminimalizować ryzyko podrażnień.
Spodnie przeznaczone na chłodniejsze pory roku powinny być oczywiście dłuższe. Powinniśmy zwrócić uwagę, żeby zapewniały nam komfort termiczny. Równocześnie muszą dobrze odprowadzać wilgoć. Przepocenie podczas zimowych treningów może mieć fatalne skutki!
Jeśli poruszamy się po drogach, warto wybrać model, który będzie miał wszyte odblaski. Odblaskowe elementy zwiększą nasze bezpieczeństwo.
W sytuacji, kiedy na rowerze jeździmy rekreacyjnie, możemy zdecydować się na spodnie rowerowe uniwersalne. W sklepach online i stacjonarnych znajdziemy modele, przypominające klasyczne krótkie spodenki. Wykorzystamy je nie tylko podczas jazdy, ale też wybierając się na spacer czy mniej wymagający górski szlak.
Jakie buty na rower?
Większość rowerzystów zaczyna swoją przygodę z rowerem w zwykłym sportowym obuwiu. Tzw. adidasy z powodzeniem sprawdzą się podczas wycieczek rowerowych po bliskiej okolicy. Jeśli natomiast wybieramy się w dłuższą trasę albo przygotowujemy do zawodów, powinniśmy przyjrzeć się bliżej profesjonalnemu obuwiu kolarskiemu.
Podobnie jak wykonana z odpowiedniej tkaniny koszulka czy dopasowane spodenki buty do jazdy na rowerze zwiększą nasz komfort i poprawią osiągi. Wybór odpowiedniego obuwia powinniśmy standardowo rozpocząć od określenia swoich potrzeb. W ofercie sklepów sportowych znajdziemy buty szosowe, górskie i buty do spinningu, warto więc już na początku wiedzieć, który dział będzie nas interesował.
Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest rodzaj pedałów zamontowanych w naszym sprzęcie. Buty z płaską podeszwą pozwolą nam lepiej zintegrować się z pedałami platformowymi. Do pedałów zatrzaskowych idealne będą z kolei specjalistyczne buty z mocowaniem, pozwalającymi na wpięcie butów w pedały. Jeśli jeździmy na rowerze górskim, możemy zdecydować się na buty ze sztywną podeszwą i bieżnikiem, które poprawiają przyczepność w trudnych warunkach.
Dodatkowe elementy, które zwiększą komfort rowerzysty
Wiemy już, że odpowiednio dobrane ubrania rowerowe poprawiają komfort rowerzysty zarówno przy jeździe rekreacyjnej, jak również w jej profesjonalnych czy wyczynowych odmianach. Jeżdżąc dla przyjemności, rzadko wyposażamy swoje stroje rowerowe w rozwiązania na każdą pogodę. Nawet jeśli wsiadamy na rower wyłącznie przy dobrej pogodzie, może się jednak zdarzyć, że zaskoczy nas deszcz, dlatego dobrym pomysłem jest profilaktyczne zaopatrzenie się w kurtki przeciwdeszczowe. Modele kurtek przeznaczone do jazdy będą się różniły od tych noszonych na co dzień. Krój będzie z pewnością bardziej dopasowany, a elastyczny materiał nie ograniczy swobody ruchów. Poza ochroną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi kurtka rowerowa zapewni nam również komfort cieplny i zadba o odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.
Równie przydatnym elementem stroju kolarskiego mogą być rękawiczki rowerowe, które nie tylko zwiększą komfort, ale też ochronią dłonie podczas ewentualnych upadków. W ofercie sklepów sportowych znajdziemy 3 podstawowe rodzaje rękawiczek: krótkie, długie i zimowe. Krótkie zapewniają największą swobodę ruchu, ale podczas upadku chronią mniejszy obszar ciała niż ich dłuższy odpowiednik. Na zimę polecane są z kolei ocieplane rękawiczki rowerowe, które zapewnią nam odpowiedni komfort cieplny. Warto szukać w opisie produktu informacji, na jaką temperaturę przeznaczony jest dany model rękawiczek.
Czapka kolarska jest elementem stroju rowerowego, który kojarzymy głównie z jesienią i zimą. Podczas wypraw w chłodniejszych miesiącach używanie jej wydaje się oczywiste. Ciekawostką jest fakt, że może być równie przydatna wiosną i latem. Pełni wtedy inne funkcje – chroni przed silnym słońcem, a jeśli jeździmy w kasku – zapobiega ewentualnym otarciom. Ważne, żeby czapka rowerowa była dobrze dopasowana. Za mała będzie uciskać skórę, a zbyt luźna może się zsuwać i zamiast pomagać, będzie zwyczajnie przeszkadzała.
Jeździsz na rowerze? Sprawdź, czy warto zaopatrzyć się w pokrowiec rowerowy!