Pokrowce na rowery – czy warto?
Kupując rower, poświęcamy sporo czasu na wybór właściwego modelu. Analizujemy to, po jakich drogach będziemy się nim poruszać, czytamy o ramach, wielkości kół, napędach, hamulcach i – oczywiście – porównujemy ceny. Większość z nas przechowuje swoje rowery w garażu lub piwnicy, nie zwracając większej uwagi na to, czy warunki tam panujące nie zaszkodzą skrupulatnie dobranemu do naszych potrzeb sprzętowi. Czy wiecie, że pokrowiec rowerowy może pomóc w utrzymaniu roweru w dobrym stanie?
Pokrowiec na rower – zalety
Pokrowiec rowerowy pełni przede wszystkim funkcję ochronną. Zabezpiecza sprzęt przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych: kurzem, słońcem, wilgocią, deszczem czy śniegiem. To bardzo ważne, ponieważ czyszczenie roweru nie należy ani do czynności łatwych, ani przyjemnych. Rdza, która może pojawić się na łańcuchu, tarczach hamulcowych lub ramie rowerowej, jest jednym z największych problemów rowerzystów. Pojawienie się korozji to prosta droga do uszkodzenia różnych elementów roweru, często bardzo kosztownych. Jeśli zależy nam na tym, żeby zachować rower w dobrym stanie technicznym na lata, warto pomyśleć o zabezpieczeniu na czas przechowywania. Dobry pokrowiec rowerowy chroni również przed drobnymi uszkodzeniami, na przykład zadrapaniami, które mogą powstać w momencie, kiedy jednoślad się przewróci albo kiedy będziemy wyjmować z piwnicy kosiarkę. Nie bez znaczenia jest również fakt, że większość z nas woli, żeby wartościowy sprzęt przechowywany w mniej uczęszczanych miejscach (np. w piwnicy w bloku) nie rzucał się przesadnie w oczy. Pokrowce spełniają i tę funkcję – w pewnym stopniu chronią rowery przed kradzieżą. To również dobry pomysł na zabezpieczenie roweru przy transporcie.
Ile kosztują pokrowce?
Pokrowce na rowery są stosunkowo tanie. Pokrowiec możemy kupić już za niecałe 100 zł. Lepszej jakości pokrowce na rowery to wydatek rzędu 200-300 zł. Biorąc pod uwagę, że dobry rower kosztuje kilka tysięcy złotych, można z całą pewnością stwierdzić, że warto wydać dodatkowo tę niewielką kwotę, żeby służył nam jak najdłużej.
Jaki pokrowiec na rower wybrać?
Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli trzymamy rower w ciepłej i suchej piwnicy, być może sprawdzą się podstawowe modele, które zabezpieczą sprzęt na zimę przed kurzem i brudem. Z kolei w sytuacji, kiedy trzymamy rower w miejscu o wyższej wilgotności (na przykład na balkonie), warto pomyśleć o pokrowcu wodoodpornym. Wilgoć jest szczególnie niebezpieczna dla metalowych elementów roweru!
Parametrem, na który również warto zwrócić uwagę, jest wytrzymałość pokrowca. Dostępne w sklepach produkty wykonane są z przeróżnych materiałów od cienkiego poliestru po grube, wodoodporne tkaniny.
Nie można zapomnieć o dobraniu odpowiedniego rozmiaru. Wybierając się na zakupy, powinniśmy więc znać wymiary roweru. Pokrowce powinny być akurat. Mogą być nieco większe, ale zbyt małe niestety nie spełnią swojej funkcji. Jeśli przechowujemy razem 2 rowery, możemy zakupić pokrowiec ochronny na 2 rowery, co będzie nieco tańszą, ale równie skuteczną opcją.
Pokrowce rowerowe przydatne również latem
Czy pokrowce na rowery są przydatne wyłącznie zimą? Absolutnie nie! Latem nasz sprzęt również jest narażony na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Pamiętajmy, że rower jest narażony na działanie promieni słonecznych zarówno podczas wycieczek, jak i w piwnicy z oknem. Słońce może spowodować, że lakier, którym pokryta jest rama, wyblaknie. Nasłonecznienie może wpływać też negatywnie na stan siodełka, opon, rowerowego bidonu czy kasku, które często przechowujemy w tym samym miejscu, co rowery. Jeśli zależy nam na ochronie przed słońcem, szukajmy w ofercie sklepów sportowych pokrowca z tkaniny odpornej na działanie promieni UV.
Jeździsz na rowerze? A może interesuje Cię też temat hulajnóg elektrycznych?